20.5.2015

Kausi 2015 alkaa lauantaina


Kausi 2015 käynnistyy lauantaina 23.5 Rukki Areenalla, kun vastaan asettuu kahden viime vuoden tavoin Steelers Kuopiosta. Steelers on siis tuttu vastustaja, joka viimeksi kohdattiin viime kauden välieräpelissä, josta Sun City selvisi voittajana finaaliin. Steelers on viime kausina ollut kova vastus ja joukkue ei varmastikaan ole juuri heikentynyt viime vuodesta. Taktiikkapuolella on varmastikin tehty paljon muutoksia kun viime kaudet luotsannut Andy Bezaire on jäänyt pois valmennuksesta. Steelersin "tavaramerkkinä" viime vuodet ollut option hyökkäys on mitä suurimmalla todennäköisyydellä uudistunut. Onko Steelers palannut vanhaan kunnon power-futikseen vai onko tilalle tullut modernimpi spread hyökkäys selviää lauantaina Hangon Rukki Areenalla.

Sun City on uudistunut melkolailla viime vuodesta. Pelaajia on lopettanut ja siirtynyt muihin ylempiin sarjoihin. Joukkueen perusrunko on kuitenkin sama ja Sun Cityllä alkaa olemaan sen verran kokemusta että tavoitteena ei voi olla muuta kuin sarjan finaalipaikka. Uusia pelaajiakin ollaan saatu mukavasti mukaan ja rosterista löytyy tällä hetkellä 32 nimeä. Yhteistyö Åbo Akademi 09ers joukkueen kanssa on kannattanut ja sitä kautta saatu jälleen tarvittavaa leveyttä rosteriin.

Myös valmennus on uudistunut kun Ville Schoultz koordinoi tämän kauden puolustusta. Coach Schoultz on äärimmäisen kokenut pelaajana ja pistänyt pelaajat koville hyvätempoisissa harjoituksissaan. Tony Andersson jatkaa päävalmentajan pestiää ja Joakim Lindholm koordinoi hyökkäystä. Pysyykö Lindholm kentän laidalla vai pukeeko hän varusteet päälle jo ensimmäiseen otteluun ei ole ainakaan allekirjoittaneelle vielä selvinnyt.

Sun Cityn ottelutapahtumissa ei ole tingitty vaikka yleisömäärissä olikin pieni lasku viime kaudella. Toivottavasti penkkiurheilijat löytävät jälleen Rukki Areenan auringon alle ja tulevat nauttimaan Länsi Uudenmaan parhaasta futiksesta. Sun Cityn otteluita selostaa jälleen Suomen paras kaksikielinen jefuselostaja eli Palle Rökman.

Väliajalla kahviosta saa virvokkeita ja HIK-jalkapallo myy aikuiseen makuun sopivaa janojuomaa. Tule paikalle ja kannusta Sun City Cheerleadereiden kanssa kotijoukkue voittoon. Ottelu pelataan siis tulevana lauantaina 23.5. Kickoff suoritetaan klo 14:00 ja sitä ennen suoritetaan pelaaja esittely.


Ottelutapahtumat Facebookissa
https://www.facebook.com/events/723328747793294/

Sun City 2015 pelaajaluettelo:
NRONIMIPPPITPAISYNKAUDET
SUN CITY OFFENCE
OFFENSIVE LINE
71HIETAMÄKI JussiOL1781071988R
77HOTANEN RobertOL18511019852
51KAARTINEN  WerneriOL19012019962
72KARLSSON  DennisOL19412019793
64LUNDSTRÖM JonOL18512519853
66NIEMI WilleOL18411719854
61VÄÄNÄNEN VilleOL18112019896
QUARTERBACKS
80BJÖRKQVIST MikaelQB1757519853
RUNNINGBACKS
86BISTRÖM KristofferRB1819119821
22IKPAH RichardRB18010519811
23LASTUNEN TomRB1708519844
WIDE RECEIVERS
5KANGAS MikaelWR1818319774
7LINDBERG ChristofferWR19210319904
84LINDBOM EddieWR183951996R
17LINDHOLM JoakimWR1909019884
NRONIMIPPPITPAISYNKAUDET
SUN CITY DEFENCE
DEFENSIVE LINE
33AHOLA AkiDL1829019854
75BERNDTSSON OscarDL18610519924
69HEIKKINEN MarkoDL1869619726
58LASSFOLK RobertDL190921992R
98MATTSSON TeemuDL18310319801
50PEKKARINEN JuhaDL185116197014
57SALO Per-EricDL17812219861
LINEBACKERS
44HOLMSTRÖM MikaelLB18710519782
99OLSBO LauriLB1808519866
81SIHVO JyriLB1797719688
24SÖDERBLOM MatiasLB1778519872
55TÖRNQVIST JockumLB1869519912
DEFENSIVE BACKS
88BACKMAN JoakimDB1859019882
21KAARTINEN WiljamiDB1788019953
52MÄKELÄ RasmusDB1857719921
40SUNDSTRÖM JoelDB1858519881
20SÖDERLUND JakobDB1808019904
COACHING STAFF
HCANDERSSON TonyPäävalmentaja  
DCSCHOULTZ VillePuolustuksen koordinaattori
OCLINDHOLM JoakimHyökkäyksen koordinaattori
CKÄRKKÄINEN JariSpecial Teams

-JK-

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti