27.2.2014

Rosteri 27.2.2014

Sun Cityn rosterista löytyy tällä hetkellä mukavasti pelaajia eli 41 kpl. Loppusyksyn avoimet treenit tuottivat 10 kpl rookie pelaajia ja näiden lisäksi muutama kaveri on käynyt kokeilemassa lajia. Toivottavasti näistäkin jokunen nähdään kentällä kun kausi alkaa toukokuussa. Neuvotteluja on myös käyty muutaman hieman koneneemman pelaajan kanssa jotka mahdollisesti vahvistavat Sun Cityn rosteria.

Uudet rookiet ovat hieman alentaneet Sun City korkeahkoa keski-ikää. Viime kaudella joukkueen keski-ikä oli yli 30 vuotta mutta päivän rosterissa se on tippunut 29:ään. Rookieiden keski-ikä on alle 25 vuotta joka on joukkueen tulevaisuuden kannalta hieno asia. Toivottavasti mahdollisimman moni nuori pelaaja jatkaa lajin parissa vielä monta vuotta. Rookiesta 9 kpl tulee Tammisaaresta tai Karjaalta, joten Raaseporin puolelta tulee jo yhteensä 13 pelaajaa. Tältä osin voidaan siis puhua Etelä-Uusimaan omasta joukkueesta.

Erityisen hyvä pelaajatilanne on tällä hetkellä linjassa, johon useinmiten on vaikeaa löytää tarpeeksi pelaajia. Linjassa harjoittelee tällä hetkellä 15 pelaajaa. Vaikka rosteri onkin muhkea on tietyillä pelipaikoilla hieman ohuempaa kuten esimerkiksi pelinrakentajien ja takakentän osalta.  

NRONIMIPPPITPAISYNKAUDET
33AHOLAAkiLB18010019853
88BACKMANJoakimDB1859019881
55BERLINJohnOLR
15BERNDTSSONSebastianQB1849719903
75BERNDTSSONOscarDL18610519923
80BJÖRKQVISTMikaelWR1757519852
26BJÖRKQVISTRasmusWR176761992R
10DANIELSSONTopiWR176711993R
58EHRSTEDTPatrikLB1848819872
16FRIMANMarcusTE1769119803
69HEIKKINENMarkoLB1869619725
67HEINÄNENMarkkuDL19212719753
95HJERPERobinWR1891201990R
44HOLMSTRÖMMikaelLB18710519782
60HOLMSTRÖMAleksiOL17610319961
22IKPAHRichardRB1981R
21KAARTINENWiljamiDB1787819952
51KAARTINEN WerneriOL19012019961
5KANGASMikaelWR1818319773
70KARISamiDL1858819772
72KARLSSON DennisOL19412019792
71KOTTELINNiklasOL1869519883
56LAPPETELÄINENTonyLB1769019873
23LASTUNENTomRB1708519843
82LINDBLOMAnssiDB1788319893
40LINDBOMEddieRB1996R
17LINDHOLMJoakimQB1909219883
64LUNDSTRÖMJonOL18512519853
86MAZÉWR187691988R
90MYLLYLÄMikkoLB1828519831
52MÄKELÄRasmusDB185771992R
66NIEMIWilleOL18411719853
50PEKKARINENJuhaDL185116197013
57SALOPer-EricOL1781221986R
65SANDELLThomasOL18710019773
81SIHVOJyriLB179771968?
47SUNDBERGViktorLB1809619841
24SÖDERBLOMMatiasRB1788519872
20SÖDERLUNDJakobDB1808019903
89TALVIATeoWR178741985R
49ÖSTERLUNDJonasTE18110519762
 VALMENNUS
ANDERSSONTonyPäävalmentaja
HOLMLUNDTomsonLinja / puolustus
LINDHOLM JoakimHyökkäys
SAINIO EemeliPuolustuksen koordinaattori
SYRJÄLÄAkiTakakenttä
ÖSTERLUNDJanValmennuspäällikkö

24.2.2014

Minicamp part 2

Minicamp part 2, feat Lions från Lojo
Lauantaina 22.2 klo melkein koko Suomi istahti televisiodensa eteen jännittämään olympialaisten pronssiottelua Suomen ja Usan välillä. Näin eivät kuitenkaan tehneet Sun Cityn ja Lohja Lionsin pelaajat jotka kokoontuivat Tammisaaren EIF-jalkapallohalliin yhteisharjoitukseen. Paikalla oli vakuuttava määrä pelaajia ja valmentajia. Sun Citystä 26 pelaajaa, Lohjalta noin 14 peluria sekä muutama peluri yliopistojoukkue Åbo Akademi 09ers:in riveistä. Valmentajina leirillä oli Sampo Ranta Roostersista, Marko Vartiainen Lohjalta sekä Hangon koko valmennustiimi (Andersson, Sainio, Holmlund, Syrjälä).

Lions hyökkää
Indy osuuksissa keskityttiin lajin perusasioiden hiomiseen. Yhteisharjoituksissa näkee selvästi että yritystä on vieläkin enemmän kun vastassa vähän vieraampia kavereita. Indy osuuksien jälkeen pelattiin tunnin verran pelaajien paljon odottamaa scrimmagea, jossa mentiin luonnollisesti kovalla temmolla ja täydellä kontaktilla.

Sun Cityn päävalmentaja Tony Andersson oli todella tyytyväinen toisen minicampin sisältöön ja antoi pelaajille yleisarvosanaksi hyvän. Lohja Lions toimi hyvänä mittarina ja osoitti sen että töitä on vielä paljon tehtävänä ennenkuin joukkue on valmis 2-divisioonan otteluihin. Lionsin kokeneimmat pelaajat näyttivät Sun Cityn tulokkaille hyvää esimerkkiä miten fyysistä jenkkifutista pelataan. Be The Hammer palkinto jaettiin kuten on tapana jokaisella leirillä ja otteluissa. Andersson luovutti vasaran tällä kertaa kovia taklauksia esittäneelle Anssi Lindblomille, joka oli pitkästä aika mukana Sun Cityn harjoituksissa.  
 Wiljami Kaartinen ja Sampo Ranta
   
Tony Andersson ja koko Sun Cityn joukkue kiittää suuresti Lohjan Lionsia hyvistä harjoituksista. Suuri kiitos myös Roostersin Sampo Rannalle, joka veti erittäin hyvät harjoitukset takakentän pelaajille. Sampo lupasi tulla auttamaan myös tulevilla minicampeilla, joka
on äärimmäisen iloinen uutinen joukkueelle.

Sun City jatkaa viikkoharjoituksiaan normaalin aikataulun mukaisesti keskiviikkoisin ja lauantaisin Cuplis hallilla. Seuraava minicamp pidetään Tammisaaren palloiluhallissa 29.3.2014.

16.2.2014

2-divarin Facebook vertailu

2-divisioonan kaikilta joukkuilta löytyy sivut Facebookista. FB tykkäysten perusteella Helsinki Wolverines on ylivoimainen ykkönen, mutta kyseessä on myös liigajoukkueen FB-sivu, joten ei ihan suoraan vertailukelpoinen muiden 2-divarin joukkueiden kesken. 
Kakkosena porskuttaa Sun City ja 879 tykkääjää kertoo siitä että ainakin internetin puolella on organisaatiossa tehty jotain ihan kohtalaisesti. 
Savon ylpeys Kuopio Steelers 773 tykkäyksellään on kolmantena, joten myös Kuopiossa osataan markkinoida joukkueen tekemistä internetissä. Kuopion organisaatio vaikuttaa muutenkin hyvin toimivalta tulee varmasti olemaan myös pelikentillä 2-divisioonan kärkijoukkueita. 
Huskiesin tykkääjämäärä 681 vaikuttaa pieneltä kun organisaatio on kunnossa, joukkue pelasi rautamaljassa ja tyylikkäillä www-sivuilla uutisoidaan 300-400 henkilön katsojamääristä. 
Viidentenä löytyy Lappeenrannan Rajaritarit 598 tykkäyksellä. Rajaritarit sai paikan 2-divarista kun Porilaiset sen luovuttivat. Pelillisesti Rajaritarit pääsivät nyt oikealle sarjatasolla, mutta toivottavasti taustavoimia pystytään kasvattamaan vaatimusten mukaiseksi.
Sipoo Bulldogs tiputtautui divarista kakkoseen. 431 tykkäystä kertoo siitä että Facebookmarkkinointiin ei ole satsattu kovin paljon.