8.5.2014

Rosterin päivitys

Sun Cityn kauden 2014 pelaajaluettelo on kutistunut kauden lähestyessä 37 pelaajaan. Muutama vielä talvella mukana olleista pelureista on erinäisistä syistä jäänyt pois joukkueesta. On aina harmillista kun lahjakkaita nuoria pelaajia jättäytyy pois alkuinnostuksen jälkeen. Mutta jenkkifutis ja joukkueurheilu yleensä eivät sovi kaikille vaikka lahjakkuutta löytyykin. Kokeneemmista pelaajista Matias Söderblom, Joakim Lindholm sekä Eemeli Sainio eivät ole tällä kaudella pelaavassa kokoonpanossa. Tämä on luonnollisesti kova isku pelillisesti mutta toisaalta antaa tilaa uusille profiilipelaajille. Onneksi kuitenkin Lindholm ja Sainio ovat 100%:sti joukkueessa mukana valmentajina. 

Listalle on kuitenkin myös ilmestynyt yksi uusi nimi sekä yksi jo pari entuudestaan tuttua nimeä. Lauri Olsbo on siirtynyt Salo Scorpionsin raunioista Hankoon. Lauri on pelannut viimeiset 5 kautta Salossa sekä hyökkäystä että puolustusta. Sun Cityssä Olsbo pelaa puolustuksessa tukimiehen paikalla, mutta tarvittaessa tämä erittäin kokenut pelimies voidaan sijoittaa miltein mille tahansa pelipaikalle.


Tukimies Joni Hildén ilmoitti syksyllä pitävänsä välivuoden mutta onneksi kevään koittaessa hinku kentälle oli niin kova että kaveri ilmestyi harjoituksiin. Joni oli viime kaudella joukkueen parhaita puolustajia, ja palkitiinkin päättäjäisissä pelaajien toimesta. Jonin nopeus ja voima ovat hyökkääjille hankala yhdistelmä ja on myös erittäin hanakka ottamaan syötönkatkoja.

Christoffer Lindberg tekee myös paluun punapaitaan, jossa pelasi viimeksi kaudella 2011. Hän on pelannut Åbo Akademi 09ers yliopistojoukkueessa koko joukkueen olemassaolon ajan sekä kaudella 2012 Raisio Oakmenissa. Christoffer on pitkä ja ulottuva laitahyökkääjä, ja hänen pelikokemuksensa on valttia Sun Cityn hyökkäyksessä, jossa hän voi pelata usealla eri pelipaikalla. 

Sun City roster 8.5.2014
NRONIMIPPPITPAISYNKAUDET
SUN CITY OFFENCE
OFFENSIVE LINE
60HOLMSTRÖMAleksiOL17610319961
51KAARTINEN WerneriOL19012019961
72KARLSSON DennisOL19412019792
71KOTTELINNiklasOL1869519883
64LUNDSTRÖMJonOL18512519853
66NIEMIWilleOL18411719853
65SANDELLThomasOL18710019773
QUARTERBACKS
15BERNDTSSONSebastianQB1849719903
RUNNINGBACKS
22IKPAHRichardRB1981R
23LASTUNENTomRB1708519843
86BISTRÖMKristofferRBR
WIDE RECEIVERS
80BJÖRKQVISTMikaelWR1757519852
26BJÖRKQVISTRasmusWR176761992R
16FRIMANMarcusTE1769119803
5KANGASMikaelWR1818319773
85ALMANSOSeniorWR187691988R
89TALVIATeoWR178741985R
7LINDBERGChristofferWR19210319903
NRONIMIPPPITPAISYNKAUDET
SUN CITY DEFENCE
DEFENSIVE LINE
33AHOLAAkiDL18010019853
75BERNDTSSONOscarDL18610519923
67HEINÄNENMarkkuDL19212719753
95HJERPERobinDL1891201990R
70KARISamiDL1858819772
57SALOPer-EricDL1781221986R
50PEKKARINENJuhaDL185116197013
LINEBACKERS
79HILDÈN JoniLB1799919803
69HEIKKINENMarkoLB1869619725
44HOLMSTRÖMMikaelLB18710519782
56LAPPETELÄINENTonyLB1769019873
81SIHVOJyriLB179771968?
47SUNDBERGViktorLB1809619841
99OLSBOLauriLB1808519865
DEFENSIVE BACKS
88BACKMANJoakimDB1859019881
21KAARTINENWiljamiDB1787819952
82LINDBLOMAnssiDB1788319893
52MÄKELÄRasmusDB185771992R
20SÖDERLUNDJakobDB1808019903
COACHING STAFF
HCANDERSSONTonyPäävalmentaja
CHOLMLUNDTomsonLinja / puolustus
OCLINDHOLM JoakimHyökkäys
DCSAINIO EemeliPuolustuksen koordinaattori
CSYRJÄLÄAkiTakakenttä
ÖSTERLUNDJanValmennuspäällikkö

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti