18.12.2013

Kauden 2014 alustava pelaajaluettelo

Marraskuun lopussa päävalmentaja Tony Anderssonin alustavassa pelaajalistassa oli 30 pelaajan nimet, jotka olivat ilmoittaneet jatkavansa Sun Cityssä. Lähtökohta on siis oikeastaan loistava. Joulukuussa pidetyissä avoimissa treeneissä on käynyt reilut 10-15 uutta kokeilijaa, ja joukossa on todellista potentiaalia. Tosia-asia lienee se että näistä maksimissaan 3-4 aloittaa lajin harrastamisen mutta todellinen joululahja joukkueelle olisi jos vähintään 6-7 peluria niin tekisi.  Viime vuoden rosterista on tippunut 6 nimeä pois, joten heidän tilalleen ehdottomasti olisi tarve saada uusia pelaajia, jotta pelaajarinki pysyy laajana.

Viime vuoden rosterista lopettaneita tai vielä epävarmoja pelaamisestaan ovat Joni Hilden, Toni Kuutti, Pekko Sarnikorpi, Roderick Zilliacus, Jari Kärkkäinen ja Valo Sotirov. Joukossa avauskokoonpanon pelaajia ja esimerkiksi viime kauden parhaaksi puolustajaksi valittu Joni Hildén. 2-divisioona on ensi kaudella kovempi kuin koskaan, joten joukkueella olisi käyttöä myös kokeneille pelureille, jotka voisivat panoksellaan nostaa koko joukkuetta seuraavalle tasolle. Vahvistuksia muualta ei tähän asti ole monta kappaletta löytynyt mutta toiveena olisi että 3-divariin jääneistä joukkueista tai ylemmiltä sarjatasoilta jokunen kokenut pelaaja hakeutuisi Hankoon pelaamaan ja miksi ei myös valmentamaan pelaamisen ohessa. Etäisyys Hankoon on luonnollisesti pieni ongelma, mutta seura pyrkii tukemaan myös kauempaa tulevia mahdollisuuksien mukaan. Sun City pystyy tarjoamaan laajan pelaajaringin, hyvän valmennuksen lisäksi hyvät talviharjoitusolosuhteet Cuplis hallin viikkoharjoituksissa sekä kuukausittain EIF palloiluhallissa, jossa on oikea keinonurmi. Jos pelaaminen Sun Cityssä kiinnostaa niin kannattaa ehdottomasti ottaa yhteys päävalmentaja Tony Anderssoniin. Yhteystiedot saa suncityhanko@gmail.com kautta.

Sun Cityn toiminnan pääpaino ei ole tässä vaiheessa nousta ylemmälle sarjaportaalle vaan kehittää pelaajia sinne. Vielä ei ole nähty pelaajasiirtoja mutta Markku Heinänen sekä Sebastian Berndtsson harjoittelevat tällä hetkellä myös vaahteraliigajoukkueiden riveissä. On mahdollista että jompi kumpi saa sopimuksen liigajoukkueeseen ja tämäkin takia joukkue tarvitsee uusia harrastajia sekä kokeneita konkareita riveihinsä.

Vahvistuksia olisi myös "omissa" riveissä eri syistä lopettaiden pelaajien joukossa. Esimerkiksi Kim Easton, Robert Hotanen, Teemu Mattsson, Matias Öblom ja Ronnie Hyvärinen ovat kaikki olleet loistavia pelaajia, jotka omalla panoksellaan toisivat syvyyttä joukkueeseen. Erityisesti johtohahmot Mattsson ja Hotanen pystyvät pelaamaan useilla eri pelipaikoilla ja myös auttamaan valmennuspuolella tarvittaessa. Valitettavasti heidän työkuvionsa pitävät heidät luultavasti vielä ainakin tämän kauden pois Sun Cityn vahvuudesta. Comeback jonkun pelaajan toimesta olisi myös oiva "lahja" joukkueelle jota sopii toivoa vaikka joulupukilta.

Kauden 2014 alustava roster:
NRONIMIPPPITPAISYNKAUDET
33AHOLAAkiLB1809519853
88BACKMANJoakimDB1858219881
15BERNDTSSONSebastianQB1849719903
75BERNDTSSONOscarDL18610519923
80BJÖRKQVISTMikaelWR1757519852
58EHRSTEDTPatrikLB1848819872
16FRIMANMarcusTE1769119803
69HEIKKINENMarkoLB1869619725
67HEINÄNENMarkkuDL19212719753
44HOLMSTRÖMMikaelLB18710519782
60HOLMSTRÖMAleksiOL17610319961
21KAARTINENViljamiDB1787819952
51KAARTINEN WerneriOL19012019961
5KANGASMikaelWR1818319773
70KARISamiLB1858619772
72KARLSSON DennisOL19412019792
71KOTTELINNiklasOL1869519873
56LAPPETELÄINENTonyLB1769019873
23LASTUNENTomRB1708519843
17LINDHOLMJoakimQB1909219883
64LUNDSTRÖMJonOL18512519853
90MYLLYLÄMikkoLB1828519831
66NIEMIWilleOL18411719853
50PEKKARINENJuhaDL185120197013
65SANDELLThomasOL18710019773
81SIHVOJyriDB179771968?
47SUNDBERGViktorLB1809319841
24SÖDERBLOMMatiasRB1788719872
20SÖDERLUNDJakobDB1808019903
49ÖSTERLUNDJonasTE18110519762
 VALMENNUS
ANDERSSONTonyPäävalmentaja
HOLMLUNDTomsonLinja / puolustus
LINDHOLM JoakimHyökkäys
SAINIO EemeliPuolustuksen koordinaattori
SYRJÄLÄAkiTakakenttä
ÖSTERLUNDJanValmennuspäällikkö

16.12.2013

Muutos II-div sarjaohjelmassa

Helsinki Wolverinesin pyynnöstä Sun City ja Wolverines II vaihtavat päittäin ottelunsa siten että 24-25.5 pelataan Helsingissä ja 12-13.7 Hangossa. Tämä on hyvä muutos myös Sun Citylle jotta saatiin kotiottelu myös heinäkuulle, jota ei alkuperäisessä otteluohjelmassa ollut. 

17.-18.5. Kierros 1
Sun City - Steelers 

24.-25.5 Kierros 2
Wol II  - Sun City 

7.-8.6. Kierros 3
Huskies  - Sun City 

14.-15.6. Kierros 4
Sun City  - Bulldogs 

28.-29.6. Kierros 5
Bears  - Sun City 

5.-6.7 Kierros 6
Steelers  - Sun City 

12.-13.7. Kierros 7
Sun City - Wol II

2.-3.8. Kierros 8
Sun City  - Huskies 

9.-10.8. Kierros 9
Bulldogs  - Sun City 

16.-17.8. Kierros 10
Sun City   - Bears 

23.-24.8. Karsinta II / III-div
30.-31.8. Välierä
6.-7.9.  RAUTAMALJA

10.12.2013

Sun Cityn joululahjavinkit

Sun City Teamshop täynnä fanitavaraa!
Joululahjojen hankinnassa ei kannata lähteä merta edemmäksi kalaan vaan kannattaa ehdottomasti käyttää hyväksi paikallista tarjontaa. Sun Cityn yhteistyökumppaneista löytyy myös monta yritystä, joiden valikoima soveltuu loistavasti myös joululahjojen hankintaan. Tässä hieman valikoituja vinkkejä jouluostoksille:

Tosi Sun City fanille parhaat lahjat löytyvät luonnollisesti Sun Cityn omasta webshopista:
http://outlet.dk/fi/group/300/joukkue-vaihde-teams-finland-sun-city-hanko.aspx

Friman Matkojen sivuilta löytyy laaja valikoima erilaisia matkapaketteja kuten esimerkiksi päivä/hotelli risteilyjä Tallinnaan. Muista myös Frimanin konserttibussit.
Katso talven ja kevään tarjonta sivuilta http://www.frimanresor.fi

Oy Han-Cut Ab tekee painotuotteita ja teippauksia kaikille mahdollisille materiaaleille. Kuvallinen t-paita on aina hauska lahja kenelle tahansa. www.han-cut.fi

Jos internetin hitaus kyllästyttää kannattaa tarkistaa kuuluuko taloutesi Karjaan Puhelimen kuituliittymän piiriin. Jos ei niin ilmoita kiinnostuksesi www.omakuitu.fi sivuilla, ja jossain vaiheessa myös sinulla mahdollisuus kunnolliseen internetyhteyteen sekä laajaan kanavavalikoimaan.
www.karjaanpuhelin.fi

Ekm Servicellä on putiikit Hangossa ja Tammisaaressa. Heiltä saat parhaat tietotekniikan tuotteet kuten tietokoneet, läppärit, padit jne jne. Asiantunteva sekä ystävällinen palvelun on aina iso plussa!
www.ekm.fi

Kari Ketonen on huippuluokan Personal Trainer, joka toimii akselilla Helsinki, Espoo, Kauniainen, Vantaa, Vihti, Nurmijärvi, Tuusula, Järvenpää, Kerava, Sipoo, Pornainen, Karkkila.  Ilahduta lähimmäistäsi hyvinvointilahjakortilla, jolla hän saa henkilökohtaista apua ja ohjausta kotiinsa hyvinvointialan ammattilaiselta.
www.kariketonen.fi

CMS Aplico Lohjalla on monipuolinen liikunta ja hyvinvointikeskus. Kuukauden treenipassi on hyvä ja hyödyllinen lahja kenelle tahansa.
http://www.aplico.fi/

Maalausliike T-B Ekholm Oy tarjoaa työkaluja ja tarvikkeita Hangossa rakentajille ja nikkareille. Kunnon porakone on joka äijän lahjatoive numero uno!
http://www.t-be.fi/

Tian Kirjakaupasta Vuorikadulta saa joulun parhaat kovat lukulahjat.

Hanko Café ratakadulla on Hangon paras pizzeria, jossa kannattaa pitää paussi ostosten lomassa ja syödä hyvin tai juoda kuppi kahvia

El-Berndtssonin perinteikäs lamppukauppa sijaitsee Boulevardilla ja sieltä on hyvä valikoima valaisimia sekä muita sähkötarvikkeita.

Taxi-Kurre kyydittää jouluostoksille ja muuallekin jos oma ajokunto on kyseenalainen esim. pikkujoulujen takia.
http://www.taxikurre.fi/

Ravintola Origo on auki ympäri vuoden. Lahjakortti Origoon on varma valinta hyvä ruoan ystäville. Origosta voi myös tilata joulupöydän herkut, jotta kotikokit pääsevät hieman helpommalla.
http://www.restaurant-origo.com/

Sun City toivottaa kannattajilleen sekä yhteistyökumppaneilleen rauhaisaa ja stressitöntä joulunodotusta!

7.12.2013

II divisioonan sarjaohjelma

Kaudella 2014 II-divisioonassa pelaavat seuraavat joukkueet:
Sipoo Bulldogs
Hämeenlinna Huskies
Hanko Sun City
Kuopio Steelers
Helsinki Wolverines II
Pori Bears

II-divisioonassa jatkavat viime kauden 6 parasta joukkuetta. Sarjan voittanut Vaasa Royals nousee I-divisioonaan, josta tilalle tulee Sipoo Bulldogs. Odotettavissa on siis kovatasoisempi sekä tasaisempi II-divisioona. Sarjassa pelataan kaksi kierrosta eli otteluita on tulossa vähintään 10 kappaletta, mikä on iloinen uutinen pelaajille ja erityisesti kotiyleisölle. Ottelut on jaettu touko-elokuu ajanjaksolle siten että ottelutaukojakin tulee sopivasti, joten pelaajat ehtivät toipua otteluista ja viettää myös kesää.  

Alustava sarjaohjelma, johon saattaa tulla vielä pieniä muutoksia:

17.-18.5. Kierros 1
Bulldogs - Huskies
Sun City - Steelers 
Wol II - Bears
24.-25.5 Kierros 2
Steelers - Bulldogs
Bears - Huskies
Sun City - Wol II 
1.-2.6. LEPO (EM-kisat 30.5.-7.6. Itävalta)
7.-8.6. Kierros 3
Bulldogs - Bears
Huskies - Sun City 
Wol II - Steelers
14.-15.6. Kierros 4
Sun City - Bulldogs 
Huskies - Wol II
Steelers - Bears
21.-22.6. LEPO
28.-29.6. Kierros 5
Bulldogs - Wol II
Steelers - Huskies
Bears - Sun City 
5.-6.7 Kierros 6
Huskies - Bulldogs
Steelers - Sun City 
Bears - Wol II
12.-13.7. Kierros 7
Bulldogs - Steelers
Huskies - Bears
Wol II - Sun City
19.-20.7. LEPO
26.-27.7. LEPO
2.-3.8. Kierros 8
Bears - Bulldogs
Sun City - Huskies 
Steelers - Wol II
9.-10.8. Kierros 9
Bulldogs - Sun City 
Wol II - Huskies
Bears - Steelers
16.-17.8. Kierros 10
Wol II - Bulldogs
Huskies - Steelers
Sun City   - Bears 
23.-24.8. Karsinta II / III-div
30.-31.8. Välierä
6.-7.9.  RAUTAMALJA


5.12.2013

Avoimet harjoitukset osa 1

Eturivissä uudet kokeilijat
Sun Cityn lajiharjoituskausi alkoi pitkähkön tauon jälkeen Cupliksella 4.12. Avoimiin harjoituksiin oli saapunut päävalmentaja Tony Anderssonin iloksi 28 pelaajaa, joista 10 oli uusia lajin kokeilijoita. Joukkue järjesti aikaisemmin päivällä liikuntatunnin Tammisaaressa, ja sieltäkin saapui useampi kaveri päivän toiseen harjoitukseensa.

Coach Andersson otti ensimmäisen kerran päävalmentajana joukkueen haltuunsa ja veti vanhoille pelaajille hyvätemposia drillejä. Vanhojen pelaajien kasvoilla paistoi lajiharjoitustauon jälkeinen innostus ja tunnelma harjoituksissa oli mukava.

Coach E kertoo lajin perusteita
Sun Cityn on järjestänyt avoimia harjoituksia jos usean vuoden ajan ja niiden sisältö on pyritty pitämään mahdollisimman yksinkertaisena ja tärkeintä on se että heti ensimmäisellä kerralla kokeilijat pääsevät pelaamisen makuun. Sun Cityn onneksi vetäjäksi oli saatu itse konseptin kehittäjä Jocke Eriksson, jonka filosofian mukaan tärkeintä on että uudet kokeilijat viihtyvät harjoituksissa.

Game is ON!
Ensin pelaajat saivat varusteet sovitukseen ja kaikille löytyi sopivat kamat. Coach Eriksson piti pienen luennon jenkkifutiksen perusteista ja sen jälkeen suoritettiin lämmittelyt koko joukkueen voimin. Uusille pelaajille annettiin pelipaikka, jonka perusasiat käytiin läpi lyhyesti ja yksinkertaisesti. Tämän jälkeen aloitettiin pelaaminen 8 vs 8 tyylisesti. Uudet pelaajat olivat pääasiassa hyökkääjinä ja yksinkertaisen pelikirjan avulla saatiin kaikille pelaajille toistoja sekä juoksu- että heittopeleistä. Uusissa pelaajissa oli selvästikin potentiaalia kun heidän toimestaan päästiin "puhkaisemaan" puolustus muutamaan kertaan todella näyttävästi. Toivottavasti mahdollisimman moni kokeilijoista innostui lajista sen verran että saapuisivat myös seuraaviin avoimiin harjoituksiin ensi keskiviikkona 11.12 klo 18:30. Lisää kokeilijoita luonnollisesti mahtuu mukaan joten TERVETULOA!

Avointen harjoitusten tapahtuman Facebookissa:
https://www.facebook.com/events/180954695432228/