30.5.2013

Avoimet ovet @ Hangonlehti

Hangonlehden ja Västra Nylandin konttorissa pidettiin avoimet ovet lauantaina 25.5. Paikalla kävi mukavasti väkeä ja tapahtumassa pidettiin kilpailu, jonka pääpalkintona oli Jopo polkupyörä. Kilpailussa oli palkintona myös kymmenen kausikorttia Sun Cityn kotiotteluihin. Päivän lehdissä oli voittajien nimilista julkistettu! Sun City Hanko onnittelee kaikkia voittajia ja toivottaa kaikki uudet kausikorttilaiset sydämellisesti tervetulleiksi kotiotteluihin!

http://hangotidningen.fi/fi


20.5.2013

Scrimmage Hämeenlinnassa

Pullerin tekonurmella oli viralliset avajaiset Scrimmagen jälkeen
Sun City kävi sunnuntaina 19.5 Hämeenlinna Huskies:n pyynnöstä pelaamassa scrimmage session Pullerin uudenkarhealla tekonurmella. Ilma oli kesäisen kuuma ja onneksi ilmatieteenlaitoksen ennustama vesisade ja ukkonen ei toteutunut. Pullerin tekonurmelle oli viritetty täyspitkä kenttä haarukkoinen, tosin viivat puuttuivat. Kenttä oli siis loistava ja siinä olisi mielellään pelattu ihan oikea ottelukin mutta isäntien toiveesta mentiin scrimmage tyylisesti.



Aluksi kumpikin joukkue kokeili aloituspotkuja ja palautuksia jonka jälkeen aloitettiin pelaaminen siten että kumpikin joukkue sai vuorollaan 15 hyökkäysvuoroa. Harjoitussession puolivälissä punttijoukkueet saivat hieman tuntumaan niiden toimivuuteen. Redzonella pelattiin hyökkäyskilpailun omaisesti eli aina 4 yritystä kerrallaan yritettiin tehdä maali. Lopuksi vielä fieldgoal joukkueet harjoittelivat lisäpistepotkuja sekä muutamia kenttämaaleja hieman pidemmältä etäisyydeltä. Scrimmagessa päästiin siis harjoittelemaan pelin kaikkia osa-alueita oikeaa vastustajaa vastaan, joten siinä mielessä harjoitus oli erittäin onnistunut.
Coach Kalle, HC of Sun City Hanko


Sun City päävalmentaja Kari Ketonen antoi joukkueelle tiukkaa palautetta harjoituksen jälkeen ja sanoma oli selvä että töitä on vielä tehtävä paljon ennenkuin kausi alkaa. Seuraavat kolme viikkoa ovatkin joukkueen kauden tärkeimmät harjoitusviikot, jotta joukkue saadaan todelliseen iskuun kun kausi alkaa 8.6 Kuopio Steelersiä vastaan.

"Be the hammer not the nail" on ollut joukkueen teemana koko vuoden ja tällä kertaa joukkueen vasara palkinto annettiin Oscar Berndtsonille, joka pelasi todella hyvällä asenteella linjan molemmilla puolilla.

Kuvia tulee lisää Sun City Facebook sivuille!

17.5.2013

Tukijäsenkortit nyt myynnissä

Sun City Hanko Ry:n suositut tukijäsenkortit tulivat tänään ulos Han-Cutin printteristä. Tukijäsenyys maksaa 20 € kaudessa, ja nimensä mukaisesti summan avulla tuetaan Sun Cityn toimintaa. Tukijäsenet pääsevät kortilla kaikkiin kotiotteluihin ilmaiseksi sekä saavat kutsun seuran virallisiin tapahtumiin kuten esimerkiksi päättäjäisiin.

Voit ostaa tukijäsenyyden pelaajien kautta,    kotiotteluissa lippuluukulta tai maksamalla tukijäsenmaksun suoraan Sun City Hanko Ry:n tilille (FI16 4055 0010 9450 67) . Jos maksat suoraan tilille niin laita viestikenttään tukijäsenen nimi ja kortin saat lippuluukulta kotiotteluiden yhteydessä.

16.5.2013

Sun City 2013 By Numbers

Sun Cityn rosteri alkaa olemaan valmis kesän koitoksia varten. Listalla on 37 nimeä, joista viimeisempänä lisäyksenä paluun Sun Cityyn tekevä puolustaja Anssi Lindblom (DB\LB). Anssi pelasi viime vuonna Raisio Oakmenissä, mutta siirtyy nyt siis takaisin Hankoon. Rosterista puuttuu tällä kaudella pitkäaikaisloukkaantuneet Matias Söderblom sekä Jussi Laine.

Sun Cityn pelaajien keskipituus on 181 cm ja keskipaino 94 kg. Joukkueen keski-ikä on 30 vuotta, joista nuorin on 16-vuotias ja vanhin 45-vuotias.

Joukkueen pelaajista suurin osa aloittaa nyt 3:n pelikautensa (18 kpl).  Toista pelikauttaa aloittaa 8 pelaajaa, tulokkaita on 4 kappaletta ja veteraaneja jotka ovat pelanneet ennen Sun Cityn uudelleen herätystä on 7 kpl. Veteraanipuolustaja Juha Pekkarinen on todellinen Sun City sielu, sillä hän on pelannut tai vaikuttanut kaikissa Sun Cityn joukkueissa vuodesta 1986 alkaen. Nyt alkaa Jussin 13:sta pelikausi Sun Cityssä. Hän toimi myös B-juniori joukkueen valmentajana 90-luvun keskivaihella.

Jenkkifutarit Suomessa yleistetään helposti kaljupäisiksi karjuiksi, jotka saavat elantonsa portsarina. Hangossa ei kuitenkaan ihan näin ole, vaikkakin tämä helppohoitonen tukkamuoti on valloillaan myös Sun Cityn joukkueessa. Hangon joukkueessa on monen alan miehiä, mukaan mahtuu opiskelijoita, metallialan osaajia. prosessityöntekijöitä, ahtaajia, it-ihmisiä, yrittäjiä, laivanselvittäjiä, skappareita sekä palomiehiä.

Sun City Hanko Roster 16.5.2013
NRONIMI PPPITPAISYNKAUDET
33AHOLAAkiLB1809519852
88BACKMANJoakimDB1858219881
15BERNDTSSONSebastianQB1849719902
75BERNDTSSONOscarOL/DL18610519922
80BJÖRKQVISTMikaelWR1757519851
58EHRSTEDTPatrikLB1848819872
16FRIMANMarcusTE1769119802
69HEIKKINENMarkoLB/OL1869619724
67HEINÄNENMarkkuDL/OL19212719753
79HILDENJoniLB1799919801
44HOLMSTRÖMMikaelLB18710519781
60HOLMSTRÖMAleksiOL1761031996R
21KAARTINENViljamiDB1787819951
51KAARTINEN WerneriOL1901201996R
5KANGASMikaelWR1818319772
70KARISamiLB1858619771
72KARLSSON DennisOL19412019791
71KOTTELINNiklasOL1869519872
34KUUTTIToniDB1808019922
10KÄRKKÄINENJariTE1778019773
56LAPPETELÄINENTonyLB1769019872
23LASTUNENTomRB1708519842
82LINDBLOMAnssiDB/LB1788419892
17LINDHOLMJoakimQB1909219882
64LUNDSTRÖMJonOL/DL18512519852
90MYLLYLÄMikkoLB182851983R
66NIEMIWilleOL18411719852
50PEKKARINENJuhaDL185120197012
86SAINIO EemeliLB/RB1708319818
65SANDELLThomasOL18710019772
95SARNIKORPIPekkoDL1779719922
81SIHVOJyriLB179771968?
47SUNDBERGViktorLB180931984R
52SYRJÄLÄAkiDB173781974?
20SÖDERLUNDJakobDB1808019902
26ZILLIACUSRoderickRB1767619882
49ÖSTERLUNDJonasTE18110519761
 VALMENNUS      
KETONEN KariPäävalmentaja
 ANDERSSONTonyHyökkäyksen koordinaattori 
 HOLMLUNDTomsonLinjavalmentaja   
 KOSONENHarriLinjavalmentaja   
 NIPPALAJariPuolustuksen koordinaattori 
 SAINIO EemeliLB/RB valmennus  
 SEVONKimPuolustuksen apuvalmentaja 
 SYRJÄLÄAkiTakakenttä   
 ÖSTERLUNDJanValmennuspäällikkö


 

12.5.2013

Get your coolest t-shirt now!

Sun Cityn uusi t-paita on nyt myynnissä. T-paidan ulkoasun on suunnitellut Sun Cityn Art Director Mikael Björkqvist yhteistyössä Printti Oy:n kanssa jossa Miku on parhaillaan työharjoittelussa. Miku myös suoritti painatuksen paitaan.

Paidan hinta on 20€ ja voit ostaa niitä tuntemasi pelaajan kautta tai ensimmäisen kotiottelun yhteydessä 8.6.2013. Kokoja löytyy M-XXL ja myös pieni määrä ladyfit malleja S ja M kokoisina.

.

11.5.2013

Satatonnia rikki

Suncityhanko.com sivustolla meni viime viikonloppuna sadantuhannen kävijän raja rikki. Sivut avattiin maaliskuussa vuonna 2011 ja siitä lähtien sivuilla on mukavasti kävijöitä. Toukokuussa 2011 kauden kynnyksellä oli todellinen kävijäpiikki kun sivuilla kävi 8401 kävijää kuukauden aikana ihmettelemässä mikä ihmeen juttu tämä Sun City Hanko oikein on. Keskimääräisesti sivuilla käy noin 4000-5000 kävijää kuukaudessa kun kauden ollessa käynnissä ja 1000-2000 kävijää offseasonin aikana. Ainoa tapa saada katsojia sivuille on tuoreen materiaalin tuottaminen ja voimme ylpeänä todeta onnistuneemme siinä loistavasti. Kiitos tästä kuuluu monelle ihmiselle jotka ovat kertoneet juttuideoita, editoineet videopätkiä ja ottaneet valokuvia.


Eniten luettu uutinen on tuore juttu Sun Cityn harjoitusottelusta Telge Truckersia vastaan, joten ulkomaan reissu kiinnosti kovasti:
http://www.suncityhanko.com/2013/05/sun-cityn-preseasonin-avauksesta.html

QB Sebastian Berndtssonin menestyksestä yliopistosarjassa kertova juttu kovana kakkosena:
http://www.suncityhanko.com/2013/03/sebastian-berndtsson-loistaa.html

HC Kari Ketosesta ja kauden 2013 valmennustiimistä kertova juttu on kolmannella tilalla:
http://www.suncityhanko.com/2012/09/valmennustiimi-2013.html

Suurin osa kävijöistä tulee sivuille Facebookin kautta. Sun Cityllä on Facebookissa 623 tykkääjää ja pelaajat jakavat ahkerasti uutisia. Facebook on kotisivujen ohella äärimmäisen tärkeä kanava tiedottaa joukkueen asioista ja jenkkifutisuutisista yleensäkin.

Sun City on alusta alkaen halunnut pitää seuran imagoa korkealla kertomalla joukkueen tekemisestä avoimesti ja leppoisaa tekstiä tuottaen. Juttuja kirjoitetaan punakeltaisten lasien läpi katsoen ja vähän niinkuin joukkueen pelatessa kentällä eli täysillä mutta pilke silmäkulmassa.

Jenkkifutis-suomesta ei montaa seuraa löydy jotka ovat satsanneet yhtä paljon näkyvyyteen, mutta meidän näkemyksemme on se että pienestä kylästä kasvaa suurempi kun ihmiset saavat tuoretta tietoa joukkueesta. Oman kylän poikien edesottamuksia seurataan www-sivuilla ja facebookissa ja sitä kautta syntyy kiinnostus tulla paikan päälle katsomaan ottelutapahtumia. Yhteistyökumppaneille saadaan myös vähän enemmän vastinetta rahoille kun seura hoitaa asiat siten että sivuilla on kävijöitä ja otteluissa on katsojia. Toivottavasti esimerkkimme innostaisi myös muiden kaupunkien joukkueita satsaamaan hieman enemmän näkyvyyteen ja sitä kautta koko laji saisi paremmin tilaa myös valtamedioissa.

9.5.2013

Paikallislehtikatsaus

Paikallislehdistö noteerasi Sun Cityn ystävyysottelun Telge Truckersia vastaan seuraavasti. 
(Klikkaa kuvaa niin näkyy suurempana) 

Hangonlehti 8.5
Hangötidningen 8.5


Västra Nyland 7.5

5.5.2013

Sun Cityn preseasonin avauksesta kehkeytyi jännitysnäytelmä

Sun City matkasi viikonloppureissulle Ruotsin Södertäljeen pelaamaan ystävyysottelun Telge Truckers joukkuetta vastaan. Matkaan lähdettiin tuttuun tapaan Friman Matkojen bussilla ja Itämeri ylitettiin kotimaisen laivayhtiön laivalla. Joukkue sai matkaa 29 pelaajaa, mutta ei kuitenkaan ihan parasta kokoonpanoa muutaman tärkeän pelaajan esteiden takia. Menomatkalla joukkue kävi neuvottelutilassa läpi tulevan ottelun taktiikoita ja katsottiin läpi Truckersin otteluvideo viimekaudelta, joten itse otteluun valmistauduttiin huolellisesti.


Telge Truckers oli joutunut siirtämään ottelun varakentälle lähelle Södertäljen stadionia jonka ohitse joukkue ajoi matkalla tälle syrjäiselle tekonurmikentälle. Kenttä oli kumirouhekenttä, sää aurinkoinen ja lämmin, sekä puitteet muutenkin hyvät. Mahtoiko syynä olla voimakkaasti kentän suuntaan puhaltanut tuuli, vai se että ottelu oli vasta toinen harjoitus tänä keväänä ulkona, koska Sun Cityn peli alkoi kuitenkin vaatimattomasti ja takellellen.

Sun City aloitti hyökkäyksellä, mutta joutui jo ennen puoltakenttää potkaisemaan pallon vastustajalle Micke Holmströmin lentopotkulla. Telgen hyökkäys puolestaan lähti heti alussa hyvin käyntiin. Truckers liikutti palloa lähinnä heittopeleillä, muutamalla tehokkaalla kiertopelillä ja aina välillä heidän pelinrakentajansa otti jalat alleen ja kantoi palloa itse. Sun Cityn hyökkäyskin heräsi vähitellen, mutta siitä huolimatta peli oli toisen neljänneksen alussa jo 21-0 kotijoukkueelle. Toisen neljänneksen alussa sai sitten Sun Cityn hyökkäystä ensimmäisen puoliajan johtanut Joakim Lindholmin tuotua joukkueen vähitellen vastustajan kenttäpuoliskolle. Ensimmäinen Sun Cityn maali syntyi Lindhomin pitkästä juoksusta. Päävalmentaja Kari Ketonen oli jo ennen ottelua päättänyt pelata lisäpisteet, koska kentällä ei ollut pystypuita ollenkaan. Ja kun Lindhomin juoksi vielä lisäpisteet sisään, oli tilanne 21-8.

Truckers lisäsi vielä toisella neljänneksellä johtonsa tilanteeseen 27-8 ja heillä oli oiva mahdollisuus jopa tehdä vielä yksi TD aivan ennen puoliajan loppua, mutta Sun Cityn puolustus taisteli ja esti maalinteon.

Puoliajalla valmennus teki puolustukseen pari pientä muutosta, joukkue ilmiselvästi päätti näyttää ettei ollut vielä pelannut omalla tasollaan ja toiselle puoliajalle esiin astuikin aivan eri joukkue. Hyökkäys avasi peliä luottamalla toisella puoliajalla pelinrakentajaksi vaihdetun Sebastian Berndtssonin heittokäteen joka toimikin mallikkaasti. Bastin heittoja napsi kiinni useampikin vastaanottaja, eniten kiinniottoja teki Mikael Björkqvist. Eemeli Sainio tuli pallonkantajaksi antamaan lepoaikaa Tom Lastuselle ja Sun City alkoi vähitellen hivuttautumaan Telgen rinnalle. Sainio juoksi pallon kahdesti lähietäisyydeltä maaliin, ja kun toisen maalin jälkeen Marcus Friman nappasi vielä Berndtssonin lisäpisteheitosta kaksi pistettä, oltiinkin tilanteessa 27-22 ja peli oli saanut nyt aivan uuden käänteen.

#75 Oscar Berndtsson antamassa painetta QB:lle
Sun Cityllä oli selvästi nyt se kuuluisa momentum puolellaan ja koko joukkue heräsi taistelemaan voitosta. Kaksi minuuttia ennen ottelun päättyymistä Sun Cityn puolustus pysäytti jälleen Telgen hyökkäyksen ja antoi hyökkäykselle vielä ainakin kerran mahdollisuuden. Hyökkäys etenikin lähes puoleen kenttään, mutta sitten tapahtui epäonnekas tilanne jossa centteri syötti lyhyen aloitussyötön hetkeä liian aikaisin ja se osui motionissa olleen pelaajan jalkaan. Truckersin puolustus kiitti ja peitti pallon. Peliaikaa oli nyt noin 1:40 jäljellä, ja Telge päätti ilmeisesti yrittää lyödä viimeisen niitin Sun Cityn arkkuun pitkillä heitoilla. Heitot eivät kuitenkaan onnistuneet ja aikalisän jälkeen Truckersien pelinrakentaja suoritti kolmannella yrityksellä yllättävän lentopotkun johon Sun City ei ollut valmistautunut. Kun pallo vieri vielä hannuhanhimaisesti Sun Cityn viiden jaardin viivalle, oli Sun Cityllä lähes koko kenttä mentävää ja peliaikaa jäljellä enää 40 sekuntia.

Berdntssonin ensimmäinnen heitto Lastuselle onnistui, Sun City sai uudet yritykset ja pallo siirtyi nyt Sun Cityn 30 jaardin viivalle. Seuraavalla yrityksellä Berdntssonin heitto löysi jälleeen kohteensa lyhyessä sisäkuviossa olleelle Joakim Lindholmille. Lindholm väisti rohkeasti kumartumalla lähimmän puolustajan ja käänsi juoksunsa yllättäen Truckersien sivurajalle. Sun Cityn pelaajat olivat tilanteessa hyvin hereillä ja niinpä Lindholm juoksi hölmistyneen Telgen vaihtopenkin edestä 70 jaardia maaliin ja Sun City siirtyi nyt ottelussa ensimmäistä kertaa johtoon, 27-28. Sun City piti edelleen tyylinsä ja yritti lyhyttä heittoa lisäpisteessä, mutta se meni hitusen pitkäksi aivan vapaana olleen Lindholmin sormenpäiden editse.

Interception #34, Toni Kuutti
Päävalmentaja Ketosen kommentit ottelusta: Huhhuh, olipas se avaus. Vaikka ottelun lopputulos olikin oikeastaan minulle sivuseikka, niin onhan se aina mukavampi voitto taskussa matkustaa tälläisesta reissusta kotiin. Toinen puoliaika oli varsinkin puolustukselta loistava taistelu ja sen johdosta hyökkäyskin tuntui heräävän. Ja vaikka jaardeissa varmasti hävisimme reilusti, on se onneksi ne pisteet mitkä nämä ottelut ratkaisevat. Puolustuksessa oli monta onnistajaa, mieleeni jäi erityisesti Joni Hilden, joka pelasi ensimmäisen ottelunsa tukimiehenä ja tuntui ehtivän joka paikkaan. Koko puolustuksen linja pelasi myös hyvin sitoen toisella puoliajalla vastustajan linjamiehet päästäen muutkin tukimiehet tekemään tarvittavia taklauksia. Takakentältä mieleeni jäi erityisesti Toni Kuutin maahanlyönti ja syötönkatko. Myös osittain kahteen suuntaan pelannut Eemeli Sainio näytti esimerkillään miten tilanteisiin tullaan ja "Super-Eemeli" sytytti selvästi koko joukkueen. Puoliajalla tehtyjen muutosten osalta haluaisin myös nostaa esiin puoluksen valmennuksesta vastaavat Jari Nippalan ja Jan Österlundin. He olivat hyvin hereillä ja pystyivät sopeuttamaan systeemit vastustajien mukaan.

Hyökkäyksessä oli myös monta onniustajaa, mutta haluaisin nostaa esiin aivan erityisesti vasta 16-vuotiaat Aleksi Holmströmin ja Werneri Kaartisen. He eivät kunniottaneet vastustajia tippaakaan ja pelasivat lähes koko ottelun. Kaiken kaikkiaan tämä oli hyvä kokemus, pelimme ei kuitenkaan ole vielä läheskään valmista ja tämä harjoitus antoi taas lisää mietittävää. Paljon on vielä siis tehtävää, mutta oikeaan suuntaan ollaan mielestäni menossa ja tästä on hyvä jatkaa kohti sarjakautta."

Sun Cityn valmennus palkitsi Joakim Lindholmin ottelun parhaana pelaajana.

Telge Truckers - Sun City 4.5.2013
Kuvia ottelusta by Johnny Claeson:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151670203242664.1073741825.641557663&type=1