18.12.2013

Kauden 2014 alustava pelaajaluettelo

Marraskuun lopussa päävalmentaja Tony Anderssonin alustavassa pelaajalistassa oli 30 pelaajan nimet, jotka olivat ilmoittaneet jatkavansa Sun Cityssä. Lähtökohta on siis oikeastaan loistava. Joulukuussa pidetyissä avoimissa treeneissä on käynyt reilut 10-15 uutta kokeilijaa, ja joukossa on todellista potentiaalia. Tosia-asia lienee se että näistä maksimissaan 3-4 aloittaa lajin harrastamisen mutta todellinen joululahja joukkueelle olisi jos vähintään 6-7 peluria niin tekisi.  Viime vuoden rosterista on tippunut 6 nimeä pois, joten heidän tilalleen ehdottomasti olisi tarve saada uusia pelaajia, jotta pelaajarinki pysyy laajana.

Viime vuoden rosterista lopettaneita tai vielä epävarmoja pelaamisestaan ovat Joni Hilden, Toni Kuutti, Pekko Sarnikorpi, Roderick Zilliacus, Jari Kärkkäinen ja Valo Sotirov. Joukossa avauskokoonpanon pelaajia ja esimerkiksi viime kauden parhaaksi puolustajaksi valittu Joni Hildén. 2-divisioona on ensi kaudella kovempi kuin koskaan, joten joukkueella olisi käyttöä myös kokeneille pelureille, jotka voisivat panoksellaan nostaa koko joukkuetta seuraavalle tasolle. Vahvistuksia muualta ei tähän asti ole monta kappaletta löytynyt mutta toiveena olisi että 3-divariin jääneistä joukkueista tai ylemmiltä sarjatasoilta jokunen kokenut pelaaja hakeutuisi Hankoon pelaamaan ja miksi ei myös valmentamaan pelaamisen ohessa. Etäisyys Hankoon on luonnollisesti pieni ongelma, mutta seura pyrkii tukemaan myös kauempaa tulevia mahdollisuuksien mukaan. Sun City pystyy tarjoamaan laajan pelaajaringin, hyvän valmennuksen lisäksi hyvät talviharjoitusolosuhteet Cuplis hallin viikkoharjoituksissa sekä kuukausittain EIF palloiluhallissa, jossa on oikea keinonurmi. Jos pelaaminen Sun Cityssä kiinnostaa niin kannattaa ehdottomasti ottaa yhteys päävalmentaja Tony Anderssoniin. Yhteystiedot saa suncityhanko@gmail.com kautta.

Sun Cityn toiminnan pääpaino ei ole tässä vaiheessa nousta ylemmälle sarjaportaalle vaan kehittää pelaajia sinne. Vielä ei ole nähty pelaajasiirtoja mutta Markku Heinänen sekä Sebastian Berndtsson harjoittelevat tällä hetkellä myös vaahteraliigajoukkueiden riveissä. On mahdollista että jompi kumpi saa sopimuksen liigajoukkueeseen ja tämäkin takia joukkue tarvitsee uusia harrastajia sekä kokeneita konkareita riveihinsä.

Vahvistuksia olisi myös "omissa" riveissä eri syistä lopettaiden pelaajien joukossa. Esimerkiksi Kim Easton, Robert Hotanen, Teemu Mattsson, Matias Öblom ja Ronnie Hyvärinen ovat kaikki olleet loistavia pelaajia, jotka omalla panoksellaan toisivat syvyyttä joukkueeseen. Erityisesti johtohahmot Mattsson ja Hotanen pystyvät pelaamaan useilla eri pelipaikoilla ja myös auttamaan valmennuspuolella tarvittaessa. Valitettavasti heidän työkuvionsa pitävät heidät luultavasti vielä ainakin tämän kauden pois Sun Cityn vahvuudesta. Comeback jonkun pelaajan toimesta olisi myös oiva "lahja" joukkueelle jota sopii toivoa vaikka joulupukilta.

Kauden 2014 alustava roster:
NRONIMIPPPITPAISYNKAUDET
33AHOLAAkiLB1809519853
88BACKMANJoakimDB1858219881
15BERNDTSSONSebastianQB1849719903
75BERNDTSSONOscarDL18610519923
80BJÖRKQVISTMikaelWR1757519852
58EHRSTEDTPatrikLB1848819872
16FRIMANMarcusTE1769119803
69HEIKKINENMarkoLB1869619725
67HEINÄNENMarkkuDL19212719753
44HOLMSTRÖMMikaelLB18710519782
60HOLMSTRÖMAleksiOL17610319961
21KAARTINENViljamiDB1787819952
51KAARTINEN WerneriOL19012019961
5KANGASMikaelWR1818319773
70KARISamiLB1858619772
72KARLSSON DennisOL19412019792
71KOTTELINNiklasOL1869519873
56LAPPETELÄINENTonyLB1769019873
23LASTUNENTomRB1708519843
17LINDHOLMJoakimQB1909219883
64LUNDSTRÖMJonOL18512519853
90MYLLYLÄMikkoLB1828519831
66NIEMIWilleOL18411719853
50PEKKARINENJuhaDL185120197013
65SANDELLThomasOL18710019773
81SIHVOJyriDB179771968?
47SUNDBERGViktorLB1809319841
24SÖDERBLOMMatiasRB1788719872
20SÖDERLUNDJakobDB1808019903
49ÖSTERLUNDJonasTE18110519762
 VALMENNUS
ANDERSSONTonyPäävalmentaja
HOLMLUNDTomsonLinja / puolustus
LINDHOLM JoakimHyökkäys
SAINIO EemeliPuolustuksen koordinaattori
SYRJÄLÄAkiTakakenttä
ÖSTERLUNDJanValmennuspäällikkö

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti