16.5.2013

Sun City 2013 By Numbers

Sun Cityn rosteri alkaa olemaan valmis kesän koitoksia varten. Listalla on 37 nimeä, joista viimeisempänä lisäyksenä paluun Sun Cityyn tekevä puolustaja Anssi Lindblom (DB\LB). Anssi pelasi viime vuonna Raisio Oakmenissä, mutta siirtyy nyt siis takaisin Hankoon. Rosterista puuttuu tällä kaudella pitkäaikaisloukkaantuneet Matias Söderblom sekä Jussi Laine.

Sun Cityn pelaajien keskipituus on 181 cm ja keskipaino 94 kg. Joukkueen keski-ikä on 30 vuotta, joista nuorin on 16-vuotias ja vanhin 45-vuotias.

Joukkueen pelaajista suurin osa aloittaa nyt 3:n pelikautensa (18 kpl).  Toista pelikauttaa aloittaa 8 pelaajaa, tulokkaita on 4 kappaletta ja veteraaneja jotka ovat pelanneet ennen Sun Cityn uudelleen herätystä on 7 kpl. Veteraanipuolustaja Juha Pekkarinen on todellinen Sun City sielu, sillä hän on pelannut tai vaikuttanut kaikissa Sun Cityn joukkueissa vuodesta 1986 alkaen. Nyt alkaa Jussin 13:sta pelikausi Sun Cityssä. Hän toimi myös B-juniori joukkueen valmentajana 90-luvun keskivaihella.

Jenkkifutarit Suomessa yleistetään helposti kaljupäisiksi karjuiksi, jotka saavat elantonsa portsarina. Hangossa ei kuitenkaan ihan näin ole, vaikkakin tämä helppohoitonen tukkamuoti on valloillaan myös Sun Cityn joukkueessa. Hangon joukkueessa on monen alan miehiä, mukaan mahtuu opiskelijoita, metallialan osaajia. prosessityöntekijöitä, ahtaajia, it-ihmisiä, yrittäjiä, laivanselvittäjiä, skappareita sekä palomiehiä.

Sun City Hanko Roster 16.5.2013
NRONIMI PPPITPAISYNKAUDET
33AHOLAAkiLB1809519852
88BACKMANJoakimDB1858219881
15BERNDTSSONSebastianQB1849719902
75BERNDTSSONOscarOL/DL18610519922
80BJÖRKQVISTMikaelWR1757519851
58EHRSTEDTPatrikLB1848819872
16FRIMANMarcusTE1769119802
69HEIKKINENMarkoLB/OL1869619724
67HEINÄNENMarkkuDL/OL19212719753
79HILDENJoniLB1799919801
44HOLMSTRÖMMikaelLB18710519781
60HOLMSTRÖMAleksiOL1761031996R
21KAARTINENViljamiDB1787819951
51KAARTINEN WerneriOL1901201996R
5KANGASMikaelWR1818319772
70KARISamiLB1858619771
72KARLSSON DennisOL19412019791
71KOTTELINNiklasOL1869519872
34KUUTTIToniDB1808019922
10KÄRKKÄINENJariTE1778019773
56LAPPETELÄINENTonyLB1769019872
23LASTUNENTomRB1708519842
82LINDBLOMAnssiDB/LB1788419892
17LINDHOLMJoakimQB1909219882
64LUNDSTRÖMJonOL/DL18512519852
90MYLLYLÄMikkoLB182851983R
66NIEMIWilleOL18411719852
50PEKKARINENJuhaDL185120197012
86SAINIO EemeliLB/RB1708319818
65SANDELLThomasOL18710019772
95SARNIKORPIPekkoDL1779719922
81SIHVOJyriLB179771968?
47SUNDBERGViktorLB180931984R
52SYRJÄLÄAkiDB173781974?
20SÖDERLUNDJakobDB1808019902
26ZILLIACUSRoderickRB1767619882
49ÖSTERLUNDJonasTE18110519761
 VALMENNUS      
KETONEN KariPäävalmentaja
 ANDERSSONTonyHyökkäyksen koordinaattori 
 HOLMLUNDTomsonLinjavalmentaja   
 KOSONENHarriLinjavalmentaja   
 NIPPALAJariPuolustuksen koordinaattori 
 SAINIO EemeliLB/RB valmennus  
 SEVONKimPuolustuksen apuvalmentaja 
 SYRJÄLÄAkiTakakenttä   
 ÖSTERLUNDJanValmennuspäällikkö


 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti