26.1.2013

Roster ja Coach Kallen ajatuksia

Sun City on harjoitellut lajinomaisesti joulukuun alusta alkaen ja harjoituksissa on käynyt ihan mukavasti pelaajia. Erityisesti täytyy mainita nuorten linjamiesten aktiivisuudesta, josta moni vanhempi pelaaja voisi ottaa mallia. Harjoituksissa aktiivisesti käyneistä pelaajista on nyt julkaistu joukkueen ensimmäinen kauden 2013 roster. Mukavaa on nähdä nuoria innokkaita vuonna 1996 syntyneitä junioreita harjoituksissa (Werneri Kaartinen, Aleksi Holmström, Joni Hämäläinen) ja huomata että pärjäävät hyvin vauhdissa ja kehittyvät nopealla tahdilla. Toisaalta on myös mahtavaa nähdä comebackin tekijöitä kuten Dennis Karlsson, Robert Hotanen sekä Joakim Backman, heistä jokainen on joukkeelle todellinen vahvistus!  

Rosteriin odotetaan vielä muutamia lisäyksiä kunhan tietyt pelaajat heräävät talviuniltaan ja muualla opiskelevien kesäsuunnitelmat selkenevät. 

Coack Kalle mietteitä rosterista, harjoituksista sekä tulevasta kaudesta:

Olet kohta pari kuukautta vetänyt Sun Cityn harjoituksia. Kerro hieman fiiliksiäsi organisaatiosta, valmennusryhmästä sekä harjoitusolosuhteista.
"Fiilikset ovat kaiken kaikkiaan varsin hyvät. Organisaatiosta en oikein osaa tässä vaiheessa mitään sanoa, koska olen vain käynyt valmentamassa treeneissä. Uudessa hallituksessa käsitykseni mukaan hyviä tyyppejä ja kokemusta myös mukana.

Valmennusryhmä on toiminut odotusteni mukaisesti. Paikalla harjoituksissa on ollut joka kerta vähintään kolme meistä ja leirille saatiin koko ryhmä kokoon. Itse olen keskittynyt hyökkäykseen, kuten alunperin oli tarkoituskin. Puolustus näyttää kuitenkin tässä vaiheessa jo varsin organisoidulta ja valmilta. 

Harjoitusolosuhteet ovat hyvät, ainoa miinus menee Cupliksen alustalle. Moni pelaaja on valittanut alustan kovuudesta ja onpa muutama kaveri joutunut lepuuttamaan jalkojaankin penikkataudin oireiden takia."

Miltä treeniaktiviisuus ja rosteri yleensä mielestäsi vaikuttavat? 
"Olen treeniaktivisuutenkin ollut tyytyväinen. Keskiviikon harjoituksissa on tietenkin vähemmän porukkaa jo sen takia, että osa pelaajista opiskelee muualla. Lauantain treeneissä on tainnut joka kerta olla niin paljon pelaajia, että ollaan voitu koko joukkueella pelaa lopuksi hyökkäys vastaan puolustus. 

Tämän hetken rosterissa on nelisenkymmentä nimeä. Siellä ei ole yhtään kaveria joka ei olisi treeneissä vielä käynyt. uskon, että muutama kaveri vahvuuteen vielä kevään aikana liittyy. Olen ollut erittäin tyytyväinen siihen miten hyvin hyökkäyksen linjamiehet ovat käyneet treeneissä. Pelaajia ei ole yritetty rekrytoida muualta, mutta ilmeisesti meidän talven toiminnastamme on sana kiirinyt, koska meihin päin on otettu yhteyttä ja kysytty pääseekö mukaan. 

Vaikka joukkue on nuori, niin meiltä löytyy kiitettävästi myös johtajuutta joukkueesta. Näiden kavereiden johdolla ja esimerkillä hommat toimii eikä minun ole tarvinnut kenestäkään yrittää tehdä johtajaa."

Sarjaohjelma julkaistiin uudenvuoden tietämissä. Mitä mieltä olet lohkojaosta?
"Pääsimme minusta varsin mielenkiintoiseen lohkoon . Kuopion Steelers lohkon ennakkosuosikina on tietenkin meille kova testi heti kauden alussa, mutta onneksi saamme heidät vieraaksi Hankoon. Pelaajien kannalta on myös varmasti mukavaa, että nyt kohdataan joukkueita joita vastaan Sun City ei vielä ole pelannut, kuten Mikkeli Bouncers, Lappeenrannan Rajaritarit, Steelers ja Päijät-Häme Panthers. Wolverines 2 ja ECG ovat tutumpia vastustajia ja kovia joukkueita myös.

Sarjaohjelmassa harmittaa vain se, että alkulohkossa kotiotteluita on vain kolme kappaletta. Uskon nimittäin, että useampaankin kotiotteluun saataisiin Hankoon ensi kesänä porukkaa taas kivasti kyllä paikalle. Mutta näin mennään, kun kerran on päätetty. 


NRONIMI PPPITPAISYNKAUDET
33AHOLAAkiLB1809519852
88BACKMANJoakimDB1858219881
15BERNDTSSONSebastianQB1849719902
75BERNDTSSONOscarDL18610519922
80BJÖRKQVISTMikaelWR1757519851
58EHRSTEDTPatrikLB1848819872
16FRIMANMarcusTE1768319802
69HEIKKINENMarkoLB1869519724
67HEINÄNENMarkkuDL19213219752
79HILDENJoniDL1799919801
44HOLMSTRÖMMikaelLB  19781
xxHOLMSTRÖMAleksiOL1761031996R
77HOTANENRobertOL  19851
xxHÄMÄLÄINEN JoniOL  1996R
47KAARTINENViljamiDB1787819951
xxKAARTINEN WERNERIOL  1996R
5KANGASMikaelWR1818319772
70KARISamiLB1858619771
xxKARLSSON DennisOL1941219791
71KOTTELINNiklasOL1869519872
34KUUTTIToniDB  19922
10KÄRKKÄINENJariTE1788019773
55LAINEJussiLB  197819
56LAPPETELÄINENTonyLB1769019872
23LASTUNENTomRB1708519842
17LINDHOLMJoakimQB1908919882
64LUNDSTRÖMJonOL18512519852
66NIEMIWilleOL18411719852
65SANDELLThomasOL18710019772
95SARNIKORPIPekkoDL1779519922
xxSUNDBERGViktorRB180951984R
52SYRJÄLÄAkiDB  1974?
24SÖDERBLOMMatiasRB1788719872
20SÖDERLUNDJakobDB1808019902
26ZILLIACUSRoderickRB1767519882
49ÖSTERLUNDJonasTE18110519761
 VALMENNUS      
KETONEN KariPäävalmentaja
 ANDERSSONTonyHyökkäyksen koordinaattori 
 HOLMLUNDTomsonLinjavalmentaja   
 KOSONENHarriLinjavalmentaja   
 NIPPALAJariPuolustuksen koordinaattori 
 SAINIO EemeliLB/RB valmennus  
 SEVONKimPuolustuksen apuvalmentaja 
 SYRJÄLÄAkiTakakenttä   
 ÖSTERLUNDJanValmennuspäällikkö  

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti